Yarasa Gübresi Ne İşe Yarar?

Yarasa Gübresinin Yararları
Paylaş
 

Tamamen doğal olan Yarasa gübresi; yaban hayatta yaşayan hayvanlardan alındığı için organiktir. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulundurmayan yarasa gübresi organik tarımın vazgeçilmezleri arasındadır. Tarımla uğraşan kesim için de faydaları saymakla bitmez. İçerisinde azot, fosfor, potasyum fazlasıyla bulunduğundan toprağı daha verimli hale getirir. Toprak üzerindeki bitkileri de kesinlikle yakmayan yarasa gübresi kat be kat daha verimli bir hasat gerçekleştirmeyi sağlar. Toprağın hem nemli kalmasını da sağlayan yarasa gübresi hacminin 100 katı kadar su tutmaktadır. Bundan dolayı da toprağın sürekli olarak sulanmasını da gerektirmeyecektir.

Yarasa Gübresinin Yararları

Yarasa gübresinin kullanıldığı topraklar humus bakımından daha zengin olacaktır. Daha verimli bir hale dönüşecek ve ekilen tarım ürünleri de daha kısa süre içerisinde hasat edilebilecektir.

Organik madde bakımından zengin olan yarasa gübresi, hayvan gübresinden daha iyi bir sonuç vermesi ile bilinmektedir.

Uygulandıkları alanlarda yarasa gübreleri 100 kat daha fazla su tutarak bitkilerin su ihtiyacını da tek başına karşılayabilir.

Yarasa gübresi kullanımı sonrasında toprak daha fazla su tutacağından dolayı erozyon ve heyelan gibi afetlerin oluşması riski de azalacaktır.

Tam anlamıyla bitkilere fayda sağlayan yarasa gübresi; fosfor ve azotun köklerle bitkiye ulaşmasını sağlamaktadır.

Siyah bir rengi olmasından dolayı toprağı daha çabuk ısındırmaktadır. Bu yüzden de bitkilerin daha hızlı bir biçimde gelişmesini de sağlamaktadır.

Toprak altında kalan köklerin daha hızlı bir biçimde gelişmelerini de sağlayan yarasa gübresi, daha çabuk verim almak için idealdir.

Toprağı ve bitki köklerini daha iyi besleyen yarasa gübresi, bitkilerin çiçeklenme sürecini de hızlandıracaktır. Bitki üzerindeki çiçeklerin daha çok ve daha sağlıklı olmalarını da sağlayacaktır.

Bitkilerin hastalık kapmalarını önler. Yarasa gübresi kullanılması ile zirai ilaç kullanmaya pek fazla gerek yoktur.

Asitli topraklar içerisinde kullanılacak olan yarasa gübresi toprak içerisindeki zararlı maddeleri de emecektir.

Yarasa gübresi toprağın havalanmasını sağlamanın yanında kök oluşumunu da hızlandıracaktır.

Ağaçlarda kullanılması halinde ağaçların zararlı unsurlardan uzak kalmasını ve sararmasını da engelleyecektir.

İçerisinde kimyasal bulunmayan yarasa gübresi toprağın kirlenmesini de önleyecektir.

Yarasa gübresinin etkisi az bir miktarda kullanılmasına rağmen fazlasıyla verim alınması halinde ortaya çıkacaktır.

Sebze ve meyvelerin zamanından önce olgunlaşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bitkilerin lezzet ve koku bakımından da organik olduğu anlaşılabilecektir.

Bitkileri tamamen besleyen yarasa gübresi; köklerin zarar görüp çürümesini de engelleyecektir. Aksine köklerin daha hızlı gelişerek bitkinin besinle buluşmasını daha çabuk sağlamasını da kolay hale getirecektir.

Bu yazı 165 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı,naturel sızma zeytinyağı