Yaprak Gübresi Uygulama Zamanı

yaprak gübresi nedir
Paylaş
 

Gübrelemenin verimli olması için gübrenin toprağa uygulanma zamanı ve gübrenin şekli oldukça önemlidir. Bu sebeple gübreleme işlemi dikkatli yapılması gereken uygulamalardandır. Uygulanacak olan gübrenin sadece çeşidi ya da miktarını bilmek gübreleme işlemi için yeterli bilgi değildir. Gelişmekte olan teknoloji ile gübrelerin de kullanımları değişmekte olup dünya genelinde yaprak gübresi ya da damla sulama gübreleri uygulanmaktadır. Yaprak gübrelerinin en önemli unsuru dolgu maddeleri genellikle sudur. Toprağın üzerinde ve yaprak üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmaması sebebi ile tercih edilen bir gübredir.

Nüfusun gittikçe artması ve gıda ihtiyacının hızla armasına sebep olmaktadır. Bu nedenle sınırlı tarım alanları olduğu göz önüne alınırsa artan gıda maddesi ihtiyacının sınırlı alanlardan daha çok üretim elde edilerek yapılması gerekmektedir. Bu açıdan yapılan gübreleme işlemlerinde daha verimli ürün almak ve toprağın zarara görmesini engellemek açısından yaprak gübresi en çok önerilen gübredir.

Yaprak Gübresi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Toprağın Besinsiz kaldığı durumlarda yaprak gübresi içerisine yayıcı, yapıştırıcı ve nemlendirici maddeler ilave edilerek bitkilerin gübreleme işleminden daha fazla yararlanmalarını sağlamaktadır. Bu sebeple uzun süre ekilmemiş topraklar ya da fazla ekilmekten yorulmuş olan toprakların eski gücünü kazanması daha çok üretim sağlaması ve içerisinde olması gereken mineral ve organizmaları kaybetmemesi için kullanılmalıdır.

Yaprak Gübresi Nasıl Uygulanır?

Püskürtme tekniği ile uygulanan yaprak gübresi belli sistemler ve belli miktarlarda eşit şekilde yayılması ve bu miktarların aşılmaması gerekmektedir. Bu sayede yapılan düşük konsantrasyonlar ile besin emilimi oldukça artacak ve toprağı daha çok besleyecektir ve emilim hızını arttıracaktır. Damlacık büyüklüğü olabilecek en büyük mertebede olmalıdır.  Aksi takdirde damlacıklar küçüldükçe emilimler artacaktır.

Yapraktan Gübreleme Nedir?

Bitki besin maddelerinin bir araya toplanarak solüsyon şekline getirilerek yapraklara püskürtülerek verilmesine yaprak gübresi adı verilmektedir. Ancak bu şekilde bir besleme temel gübreleme yöntemleri arasında yer almayıp kısa süreli bir çözüm olarak kalıcı bir çözüm sunmayacaktır. Yıl içerisinde meydana geldiği gözlenen besin maddelerinin eksikliğinden kaynaklı olarak geçici olarak bu durumun çözülmesi ve bu sayede de bitkinin kurtarılmasını sağlamak amacı ile yapılan bir gübreleme çeşididir.

Yaprak Örneği Ne Zaman Alınmalıdır?

Yaprak analizi yapılması için yaprak örneği alımının belirli zamanları bulunmaktadır. Bu zamanlar bitkinin çiçeklenme ve ben düşme dönemleri içerisinde yapılmalıdır. Alınacak olan yaprak örneği ise sürgünlerdeki ilk salkımın karşısında bulunan yapraklar arasından sapları ile birlikte alınmalıdır.

Bu yazı 121 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Bumerang - Yazarkafe

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı