Verimi En Yüksek Nohut Çeşidi

Yüksek verimli nohut çeşidi
Paylaş
 

               Yeni bir araştırma yazısıyla karşınızdayız. En verimli nohut çeşitlerini sizler için araştırdık ve içlerinden bir tanesini –ki bu istatistiklere göre en verimlisi idi- sizlerle paylaşmak istedik. 2007 yılında Adana’da Çukurova Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından İntrodüksiyon yöntemiyle ıslah edilen Hasan Bey nohut çeşidini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Araştırmamız sonucunda dönümde en çok verim veren cins olarak karşımıza çıkan Hasan Bey nohut çeşidinin dönümde kaç kilogram verdiği bilgisi yazımızın sonlarına doğru verilmiştir. Vakti dar olanların doğrudan aşağılara inerek verim aralığını okuyabilmesi için bu bilgiyi de paylaşmak isteriz.

En çok verim veren nohut cinsi

En çok verim veren nohut cinsi

En Yüksek Verimli Hasanbey Nohut Türü

Yüksek verimli Hasanbey nohut türü verim potansiyeli güçlü bir nohut çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Dikine ve yanlamasına dallanma özelliği vardır. Yemeklik olarak kullanıldığı gibi leblebi olarak da işlenmektedir. Hasanbey nohudunun hastalıklara karşı direncinin yüksek olduğu da araştırmamızda edindiğimiz bilgiler arasındadır.

Hasanbey Nohut Çeşidi Bitkisel Özellikleri

                Çeşidin bitki boyu 32-86 cm arasında değişim göstermektedir. Baklalarında 1’er adet olmak üzere bitki bakla sayısı 17-35 aralığındadır. 30-75 gün aralığında çiçeklenme dönemine sahiptir. 89-148 gün aralığında  Fizyolojik olgunluk dönemine sahiptir. Taneleri 7-9 mm aralığında olan Hasanbey nohut çeşidinin taneler sarı renkte ve ağırlık olarak 43.7-46.5 gr aralığındadır.

Hasanbey Nohudu Kaç Kilogram Verime Sahiptir

               Yapılan tescil denemelerinde sağlanan rakamlara göre Hasanbey nohut çeşidi 199.6-469.1 kg verim kapasitesi sergilemiştir. Ülkemizde en çok verim veren nohut türlerinden biri olan Bu tür en çok tercih edilen, pazarı ve işçiliği kolay bir nohut çeşididir.

               Sizler de unuttuğumuz-yanıldığımız yerleri yorumlarınızda belirterek konuya ışık tutabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz. Son olarak sitemizde yeni etkinleştirilen ilan sistemini kullanarak ürün, bitki, tohum ve tarım alet-edavatlarının alım-satımını sağlayabilirsiniz. İlan servisi şimdilik değil ömür boyu ücretsizdir. Tarımsal bilgi-birikim paylaşımı yaptığımız bu platformda alım satım işlerinin konuların altında yorumlar şeklinde değil de tarımsal ilanlar sitesinde yayınlanması daha sağlıklı ve kullanışlı olacaktır.

Bu yazı 903 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Bumerang - Yazarkafe

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı