Trabzon Hurması Fidanı

çikolatalı trabzon hurması
Paylaş
 

Trabzon hurması fidanı halk arasında cennet meyvesi fidanı olarak bilinir. Ülkemizde hemen hemen her yerde rahatlıkla yetişir. Sadece sıcaklığın -12 derece altına düştüğü çok soğuk karasal iklim bölgelere tavsiye edilmez.

Trabzon hurmasının meyvesinin hasat zamanı ekim ayında olur. Meyveleri ortalama domates büyüklüğünde ve domates şeklinde olmaktadır. Meyve hamken yeşil, olgunlaştığında turuncu renkte olur. Bazı çeşitler ağaçtan toplandığında hemen sert bir elma gibi yenilirken bazıları ise olgunlaşması için biraz bekletilir, bu şekilde ağzı buruşturan bir tadı olur hemen yenilemez ve yumuşaması gerekir Tadı çok lezzetli olan bu meyve besleyici ve sağlığa çok faydalıdır, bunun için bol bol tüketmek gerekir.

Trabzon hurması fidanı anaçlar üzerine aşı yapılarak üretilir. Kendinden verimlidir, meyve verimi için tozlayıcı dikilmesi gerekmez. Çeşidine göre dik gelişen, yarı dik gelişen ve yayvan gelişen özellikte fidanlar vardır. 5-8 metre boylara çıkabilen Trabzon hurması fidanı dikim mesafesi fidan ve sıra arası 5X5 metre olarak dikim yapılır. Fidan dikim esnasında organik su tutucu (sutut) organik madde, köklendirmeyi kolaylaştırıcı leonardit gübre ve fidan destek çubuğu kullanılması tavsiye edilir. Dikimden hemen sonra 5-10 litre arası can suyu verilmesi unutulmamalıdır.

Trabzon hurması fidanına kışın azot ağırlıklı, çiçeklenme döneminde fosfor-potasyum ağırlıklı gübre kullanılır. Fidan sulama sıklığı 10-15 gün arayla bulunduğu iklim ve toprak özelliğine göre ayarlanmalıdır. Budamaya elverişli olup, budama fidan uykuda iken yapılır.

Bu yazı 1066 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu