Topraksız Tarım Malzemeleri Nereden Alınır?

topraksız tarım
Paylaş
 

Dünya genelinde insan nüfusunun artması ile birlikte çevre kirliliğinin yanı sıra yanlış konutlaşma, tarım arazilerinin üzerine yapılan inşaatlar gibi sebeplerden kaynaklı olarak tarım alanları oldukça azalmış olup ancak nüfusun artmasından kaynaklı olarak gıda yetersizlikleri meydana gelmiştir. Bu gıda yetersizliklerini tamamlamak amacı ile daha fazla ürün elde etmek gerektiğinden topraksız tarım yapılmaya başlanmıştır. Toprağa ihtiyaç duyulmadan yapılmakta olan tarım faaliyetleri için topraksız tarım malzemeleri için kıl, tüy, çakıl taşı ya da su gibi malzemeler kullanılmakta olup ekilen bitkiler bu ürünler içerisinde büyümektedir.

Topraksız Tarım Nerelerde Yapılır?

Yoğun olarak şehirleşme yaşanan bölgeler içerisinde yüksek faaliyet alanına sahip olan topraksız tarım, gelecek nesillerin de kurtarıcı tarımı olarak görülmekte olup aynı zamanda birçok kaynakta yer almaktadır. Seracılık faaliyetlerinin artış göstermesi ile birlikte topraksız tarım faaliyetlerinde de artışlar gözlemlenmiştir. Topraksız tarımlar genellikle sera alanlarında yapılmakta olup dünyanın birçok bölgesinde %90’a yakın topraksız tarım yapılmakta iken ülkemizde bu sayı henüz yeterli rakamlara ulaşamamıştır. Topraksız tarım genellikle toprak bakımından fakir ülkelerce tercih edilmekte iken ülkemizde toprak bakımından verim alınabiliyor olması bu rakamı düşük seviyelerde tutmaktadır.

Neden Topraksız Tarım Yapılmaktadır?

Ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle uluslararası pazarlara yakın olduğu için ürün pazarlama gibi bir avantaja sahiptir. Bunun yanı sıra jeotermal enerji ve rüzgar enerjisi gibi kaynaklar ile düşük enerji maliyetlerine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra düşük işçilik maliyetleri sağlamaktadır. Topraksız tarım malzemeleri içerisinde otsuz gövdelere sahip olan bitkiler yetiştirilmektedir. Domates, patates, yeşil soğan, patlıcan, havuç, kabak, bezelye, fasulye, ıspanak, marul, maydanoz, dolmalık biber, çay, pamuk, karpuz, kavun ve benzeri meyve ve sebzeler üretilmektedir. Topraksız tarım malzemeleri kullanım açısından kolaylık sağlamak ile birlikte sağladığı ürün kalitesi de toprakta yapılan tarım kadar fazla bulunmaktadır. Topraksız tarım yapmanın dört farklı yolu mevcuttur. Su kültürü, ortam kültürü, açık sistem ve kapalı sistem olarak yapılmakta olup topraksız tarım yapımı olarak en çok kullanılan su kültürü içerisinde yer almakta olan akan ve durgun su kültürüdür. Türkiye de ise en çok kullanılan ise akan su kültürüdür.

Topraksız üretim yapılmak istendiği takdirde topraksız tarım malzemeleri, tarım ürünleri satılan yerlerden elde edilebileceği gibi

https://www.bitkiyetistirmekabini.com/urun-etiketi/topraksiz-tarim-malzemeleri/ ,

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=topraks%C4%B1z+tar%C4%B1m  adreslerden de temin edilebilmektedir. Topraksız tarım üretimi yapmak için sadece tarım üreticisi olmak gerekmemek ile birlikte hobi olarak ev içerisinde de yapılabilmektedir.

Bu yazı 159 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Bumerang - Yazarkafe

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı