Sarmaşık Gül Fidanı

sarmaşık gül fidanı
Paylaş
 

Sarmaşık gül fidanı latince adı Rosa Albertto Arami Pendeti olan küçük goncalı, hafif kokulu, dikenli ve sarmaşık özellikte yapıya sahip fidanlardır. Çok hızlı gelişim gösterir ve bulunduğu yer uygunluğuna göre 10-15 metre boylara çıkabilir.

Yediveren özellikte olmasından dolayı bahar aylarından kış aylarına kadar uzun süre üzerinde çiçekleri bulunur. Kesme çiçekçilikte çok tercih edilen demetler halinde buket çiçeklere sahiptir. Park, bahçe, duvar kenarları, çit üzerleri ve teraslar en çok dikim yapılan yerlerdir.

İyi bir sulama ve gübreleme takvimi uygulandığında sarmaşık gül fidanı daha canlı görünüme ve hızlı oranda büyüme oranına sahip olacaktır. Gübre olarak kış aylarında azot ağırlıklı çiçek dönemlerinde ise fosfor, potasyum ağırlıklı gübreler ve gonca çapı arttırıcı gül besinleri kullanılabilir. Yine dikim esnasında fidan çukurundaki toprağa karıştıracağınız gübreler ve suyu içine hapseden organik sututlarla daha uygun dikimler yapabilirsiniz.

Fidan dikim aralıkları fidan arası 2 metre sıra arası 4 metre şeklinde yapılabilir. Sarmaşık gül fidanı saksı yetiştiriciliğine uygundur. Çok rüzgarlı yerlerde fidanı fidan destek çubuğuna bağlamak faydalı olur. Böylece kök yerinden oynayıp hava almaz, kuruması engellenir veya dal ve gövdesi rüzgardan dolayı kırılmaya maruz kalmaz.

Bu yazı 1301 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu