Olas Aspir Çeşidi

aspir fiyatlari
Paylaş
 

Olas Aspir Çeşidi

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından aspir ıslah çalışmaları kapsamında geliştirilen Olas aspir çeşidi 31.03.2015 tarihinde tescil ettirildi. Olas isimli yeni aspir çeşidi Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından seleksiyon yolu ile geliştirilmiştir. Dikenli ve aynı zamanda da sarı çiçekli olan bir çeşittir. Çeşidin yağ oranı % 39 – 40 , oleik yağ asidi oranı ise % 73 – 75 tir.  Bu özellikleri göz önüne alındığında  “OLAS” aspir çeşidi, şu anda ülkemizdeki yağ oranı ve oleik yağ asidi yüksek ilk ve tek çeşittir. bkz. (aspir fiyatları)

OLEİK tip bir çeşittir. Tohum rengi krem olup, üzerinde çizgiler bulunur. Bitki boyu 70-80 cm. olup yatmaya  karşı dayanıklıdır. Çeşidin bin tane ağırlığı 45-50 gr. gelmektedir. Olas aspir çeşidi Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tüm bölgelerimizde ekilebilir olarak tavsiye edilmektedir. Sahil kuşağında 15 Ekim – 15 Kasım döneminde, diğer yerlerde, 20 Şubat – 20 Mart arası ekilmelidir. Ekim işlemi yapılırken sıra arası 15 – 20 cm olmak üzere, dekara 6 – 7 kg tohumluk kullanılmalıdır.​

Bu çeşit, ihale yolu ile Ankara’nın Bala ilçesinde bulunan “Özerler  Un ve Yağ Sanayii” ile yine Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde bulunan “Hisar Tohum” şirketlerinin oluşturduğu bir ortaklığa 7 yıllığına devredilmiştir. Bu çeşidimize ait tohumluklar, bahsi geçen bu şirketlerden temin edilebilecektir. Geliştirilmiş olan bu yeni çeşit aspir bitkisinin ülkemize, milletimize ve tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyor, bol ve bereketli kazançlar elde etmenizi temenni ediyoruz. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı 1205 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Mustafa dedi ki:

    Yani çok bilgilendirdiniz helal olsun. Kardeşim ekelimde bunu nereye satacağız? Verimi nedir ? Satışta problem yasar miyiz?

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu