Okaliptus Fidanı

okaliptus fidanı
Paylaş
 

Latincesi Eucalyptus olan okaliptus fidanı güneşli ılıman yerleri ve bol suyu sever. Karasal iklim ve kurak alanlara dikilmesi tavsiye edilmez. Akdeniz iklimine sahip yerler en uygun dikim yerleridir. Genellikle bataklık kurutmak amacı ile sulu arazilere dikim yapılsa da tıbbi kullanım, reçinesi ve kerestesi amacı ile de dikim yapılmaktadır. Halk arasında sıtma ağacı olarak da bilinen bu ağacın birçok hastalığa faydası vardır.

Gövdesinde 200 litre kadar su taşıyabilen okaliptus fidanı uzun ömürlü, hızlı büyüyen ve 70-100 metre kadar boylanabilen bir ağaçtır. Dikim aralıkları fidan arası ve sıra arası 5 metre olacak şekilde yapılabilir. Kışın yaprak dökmeyen bu ağacın yağları 4 mevsim toplanmakla birlikte en iyi toplama zamanı Eylül-Ekim aylarıdır.

Okaliptus fidanının gelişimini arttırmak için azot ağırlıklı gübreler kullanılabilir. Fidan yaşına göre gübre miktarı ayarlanmalıdır. Örneğin ağaç yaşıx100 gr gübre şeklinde uygulanabilir. Organik yarasa ve organik solucan gübreleri de tercihen kullanılan etkili gelişim gübrelerindendir.

Her ne kadar büyük saksılarda fidanı yetiştirmek mümkün olsa da en uygun dikim yerleri bahçeler, duvar kenarları, parklar ve apartman girişleri olabilir.

Birçok şeye faydalı olan bu fidanı satın almak için sitemizi ziyaret etmeniz yeterlidir.

Bu yazı 1029 kere okundu.
Etiketler:
okaliptus fidanı
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu