Nohut hangi ayda ekilir

nohutekimi - Nohut hangi ayda ekilir
Paylaş
 

Nohut aşırı nemden olumsuz etkilenen, kireçli topraklarda daha kolay gelişen ve tuzlu topraklarda dahi yetişebilen bir bitkidir.

Nohut hangi ayda ekilir

Nohutun hangi ayda ekildiği gelişimini, verimini ve hastalıklara yakalanma riskini etkilemektedir. Nohut ani soğuklara karşı duyarlıdır. Ayrıca çiçeklenme zamanında fazla yağmur yağması hem antraknoz riskini artırır hem de bakla bağlamayı olumsuz etkiler. Vegatatif dönemdeki hafif yağışlar bitkiye çok iyi gelir.

Nohut ekeceklerin tüm bu hususlara dikkat etmesi lazımdır. Genelde ilk baharın son donundan 10 gün önce ekilmektedir. Mesela o sene son don 30 Mart’ta olur diye tahmin edilirse ekim 15 Martta, 15 Nisan’da olur diye tahmin edilirse 5 Nisan’da ekim yapmak gerekir.

Bölgelere göre nohut ekim zamanları şubatın sonundan Mayısın başına kadar değişebilmektedir. Önceki sene antraknoz oldu ise ve ciddi zayiat oldu ise yine aynısını yaşamak istemeyenler ekim zamanını Mayıs başına ertelemektedirler.

Nohut ekiminin Mayıs ayına ertelenmesi verimde belirgin bir düşüş yaşatsa da don ve antraknoz açısından ürünü korumaktadır.

Bu yazı 1314 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. es dedi ki:

    donun ne zaman olcağını nasıl bileceğiz. onuda yazsaydınız

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu