Nohut fiyatları ne olur

nohut - Nohut fiyatları ne olur
Paylaş
 

Hükümetin nohutta gümrük vergisini sıfırlaması piyasalara bomba gibi düştü. Malının değerlenmesi için deposunda bekleten üreticinin ocağına da ateş düştü. Peki bundan sonra nohut fiyatları ne olur ? Et fiyatlarındaki gibi dramatik bir düşüş yaşanır mı, yoksa bu kriz üreticiyi teğet mi geçer ?

Geçen sene mahsulün az olması nedeniyle Şubat ve Mart Aylarında nohut fiyatlarında ciddi bir artış olmuş ve hükümet Mart Ayında gümrük vergilerini 1 Temmuz’a kadar sıfırlamıştı. Hükümetin piyasaya yaptığı bu müdahale nohut fiyatlarındaki artışı durdurmuştu.

Üretici ve tüccar hükümetten bu sene de böyle bir adımı beklemekteydi. Fakat bu sene hükümet erken davrandı ve Mart’ı beklemeden olası bir fiyat artışını önledi.

Tüccar Şubat’ı bekliyordu. Üreticinin de ümidi Ocak Şubat Aylarında malını 15-20 TL fiyatlarla elden çıkarmaktı. Ürünü depoda muhafaza etmek aydan aya maliyet anlamı taşıyor. Ciddi bir artış olmayacaksa bu stokçulara bir darbe anlamı taşıyor. Bu darbeden üretici de nasiplenmiş durumda.

Nohut fiyatları ne olur ?

Öncelikle ithal nohutun piyasayı ne derece etkilediğini bilmek lazım. Piyasada Meksika nohutu fazlaca satılıyor. Eğer Meksika’dan veya Arjantin’den gelen nohutta bir vergi indirimi olsa idi üretici hepten hapı yutmuş olacaktı. Ama durum öyle değil. Nohutta gümrük vergisi tamamen sıfırlanmadı.

Malezya’dan, AB’den, Güney Kore’den, AB’ye girmemiş ama Avrupa’da bulunan İsviçre, İzlanda, Norveç, Bosna Hersek ve Lihtehştayn’dan D-8 ülkelerinden ( İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya) tohumluk olmayan kuru fasulye türleri ithalinde 1 Haziran 2018’e kadar gümrük vergisi alınmayacak.

Peki normalde kaç alınıyordu?

AB, EFTA, Malezya, D8 ülkeleri ve diğer ülkeler için yüzde 19,3, Güney Kore için yüzde 8,7 alınıyordu, 1 Haziran’a kadar bu miktar alınmayacak.

Bize en çok nohut gönderen Arjantin, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerden %19,3 lük vergi alınmaya devam edecek.

Bunlar ne anlama geliyor ?

Yani paniğe kapılıp da ürününüzü ucuz fiyatlara vermenize gerek yok. Nohut fiyatları düşmez. Bununla birlikte Şubat, Mart Aylarında nohut fiyatlarında ciddi bir yükselme beklemeyin.

Nohut fiyatları konusunda bizim tahminlerimiz bu şekildedir. Sizin de yorumlarınızı belirtmenizi rica ediyoruz.

Bu yazı 1354 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. mehmet dedi ki:

    yani çiftçinin halı yine duman bırakın tüccarla zengini zengin yapın yav 6 yeter çiftçiye sizde kaça satarsanız satın ister 7 isterse 8 tl sizde kazanın bizde kazanalım

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Bumerang - Yazarkafe

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı