Köye dönene 300 koyun projesi başvuru şartları neler

koyun
Paylaş
 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın köye dönene 300 koyun projesini açıklaması geniş yankı buldu. Şehirde geçinemeyip köye dönmek isteyene Devletin 300 koyun vermesi, bu koyunlara daha sonra alım garantisi vermesi, asgari ücret ve sigortayı da Devletin karşılayacak olması pek çok kişinin ilgisini çekti.

Şimdi herkes 300 koyun projesinin başvuru şartlarını merak ediyor.  Bakan Fakıbaba’nın bu konudaki açıklamasını dinleyen veya okuyan bir çok kişi bu konuda resmi bir düzenlemenin mevcut olduğunu, insanların koyun almak için sıraya girdiğini düşünüyor. Maalesef henüz resmileşmiş bir düzenleme bulunmuyor.

Böyle bir düzenlemenin yapılması aslında zor değil. Bir KHK’nin içerisine konulabilir. Bununla birlikte Resmi Gazete yayınlanmış bir düzenleme henüz olmadığı için başvuru şartları bilinmiyor. Belki birkaç günde belki de birkaç ayda meclisten böyle bir düzenleme bekliyoruz.

Şimdi 300 koyun projesinin detaylarına gelelim:

Her aileye 300 koyun verilecek

Köyüne dönüp hayvancılık yapmak isteyene 300 koyun verilecek. Üstelik bu kişiye asgari ücret bağlanacak, sigortası da Devlet tarafından karşılanacak. Yemi ve ilacı da Devlet tarafından verilecek.

Bu konuda merak edilen bazı sorular var. Her ne kadar resmi düzenleme henüz yapılmamış olsa da genel çerçevede okurlarımızı bilgilendirmek için cevaplandıracağız.

1.Koyunlar ücretsiz mi verilecek ?

Koyunları alırken ücret ödemeyeceksiniz ama Devlete borçlanmış olacaksınız. Vadesi gelince 300 koyunun ücretini bir ödeme planı dahilinde ödeyeceksiniz.

2.Verilen koyunların parası ne zaman ödenecek ?

Bakan Fakıbaba verilen koyunlar için geri ödemenin yavrular doğunca olduğunu söyledi. Tahminimizce bir yıl sonra geri ödemeler başlayacak.

3. Herkes bu koyunlardan alabilir mi ?

Bakan Fakıbaba köyüne dönmek isteyenlere müjde verse de zaten köyde oturanların da bundan yararlanacağını düşünüyoruz. Açıklamada her aileden bir kişiye verilecek denildi. Yani herkese verilmeyecek aileden bir kişiye verilecek.

Bu kişiler seçilirken Devlet daha önceden kişinin bu türden bir borçlanması olmaması veya benzeri bir şart koyabilir. Ayrıca köyde arazi ve tesis bulunması gibi bir şart da olabilir. Bunlar resmi düzenleme ile netleşecek.

4. Koyun almak için ne kadar arazi lazım ?

İpotek edilen arazinin bedeli tespit edilir ve değerinin 300 koyunun ücretini karşılayacak kadar olması istenir. Koyunlar alınırken bu arazi ipotek edilecek ve geri ödeme yapılmadığında bu arazi satılabilecektir.

Başka avantajlar da var

300 koyun projesine dahil olan kişilere hem asgari ücret maaş verilecek, hem de sigortası yatacak. Veterinerlik hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak, yemini, ilacını da devlet verecek. Doğacak yavrularına da alım garantisi verecek.

Bu avantajları duyan tüm işsizler bundan istifade etmeyi düşünebilir. Hatta istismar etmeyi düşünenler de olabilir. Şöyle ki;

“Devletten aldığım 300 koyunu ertesi gün nakte çeviririm. Parayla borçlarımı kapatır, bir kısmı ile de yatırım yaparım. Devlete Borcuma karşılık köydeki hisseli arazimi sayarım“ düşüncesinde olan çok fazla kişi çıkacaktır.

Ancak devletimiz 80’li yıllarda hayali ihracata teşvik primi ödeyen enayi Devlet değildir. Bu teşvikten yararlandırmak için ciddi şartlar koyacaktır. Şöyle ki;

  • Öncelikle kişinin alacağı koyuna eşdeğer ipotek edilecek arazisi olmalıdır.
  • İkinci olarak kişi koyunları nerede büyüteceğini, nerede konaklatacağını açıklayan bir proje sunmalıdır. Bu konuda arazi ve tesis projesi gibi şartlar aranması muhtemeldir.
  • Üçüncü olarak Tarım İli Müdürlüklerince denetleme yapılacak ve sözleşmeye uymayanlar için tazminat maddesi işletilecektir.

Genel bir değerlendirme

Şartları uyan kişiler için çok avantajlı olacaktır. Koyunları Devlet ithal edeceği için maliyeti düşük olacaktır. Bir de maaşı ve SSK’sı var. Bu çok önemli bir fırsattır. İmkanı olanlar değerlendirmelidirler. Bununla birlikte geçmişteki uygulamalar bize temkinli davranmayı öğretmiştir.

Devletimiz alacağına şahin vereceğine karga olduğundan tıpkı banka promosyonu ve taşeron düzenlemesi gibi uzun süre TV’lerde reklam yaptıktan sonra hayata geçebilir. Yani resmi düzenlemenin yapılması, bu koyunların getirilmesi, hak sahiplerinin belirlenmesi süreci biraz uzun sürebilir.

Ayrıca süreç yaşanırken bazı değişiklikler de yaşanabilir. Örneğin maaş bağlama avantajı kırpılabilir, talep sahibine yatırım şartı konabilir veya son dakikada önemli kısıtlamalar getirilebilir. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Bu yazı 1055 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu