Kumkuat Nam-ı Diğer Kamkat Fidanını Tanıyalım

kamkat fidanı nerede yetişir - Kumkuat Nam-ı Diğer Kamkat Fidanını Tanıyalım
Paylaş
 

Şeklini limondan rengini ise portakaldan alan meyvesi ile kumkuat nam-ı diğer kamkat meyvesi son zamanlarda oldukça bilinirlik kazanmıştır. Gerek faydalarından gerek şirinliğinden insanlar kamkat yetiştiriciliğine merak salmaya başladı. Peki Kamkat yani kumkuat fidanını ne kadar tanıyoruz?

Kamkat Nerede Yetişir?

Süs mandalinası, altın portakal gibi isimlerle de bilinen kamkat fidanı global olarak Çin ve Doğu Asya dolaylarında yetiştirilmekle birlikte ülkemizde, Karadeniz bölgesinde ve Akdeniz ikliminde yetiştirilmektedir. Geniş arazilerde ticari olarak yetiştirildiği gibi kamkat fidanı son zamanlrda hobi bahçelerinin ve saksıda meyve yetiştiricilerinin gözdeleri arasına yerleşti. Güzel görüntüsü, saymakla bitmeyen faydaları ve kolay yetiştirilmesi gibi özellikleri sayesinde hobi bahçelerini süsleyen fidanlardan biri de kamkat fidanıdır.

evde kamkat yetiştirmek

Kamkat Fidanı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kamkat fidanı yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken şeyler aşağıdaki gibidir.

  • Kamkat fidanı sıcağı seven bir fidandır. Bu yüzden bol güneşli yerlerde yetiştirilmesi gelişimine olumlu yansıyacaktır.
  • Yazları su htiyacı kışa göre daha fazla olduğundan kış sulamalarından daha fazla sulanmalıdır.
  • Temmuz- Ağustos aylarında çiçeğe duran ve sonbaharla birlikte meyvelerini gösteren kamkat fidanının meyveleri tam olgunluğa yılın ilk üç aylarında erişmektedir.
  • Meyve verdikten sonra meyvelerini hemen tüketmeyi planlamıyorsanız sularken biraz kısıtlama yapmalısınız. Yoksa meyveleri istediğinizden önce olgunlaşabilir.

Kamkat Fidanı Meyvesi Nasıl tüketilir?

Dalından koparıp yenebildiği gibi reçel ve marmelatlarda hatta salatalarda kullanılabilir. Kabuğu soyulmadan kabuklu yenen bu mini turunçgil ilk başlarda buruk acımtırak bir tat verse de kendine has tadı sonradan açığa çıkıp ağzınızı tatlandırır. Dediğimiz gibi kullanım alanları çok geniştir. İstediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

kamkat meyvesi nasıl tüketilir 245x150 - Kumkuat Nam-ı Diğer Kamkat Fidanını Tanıyalımkamkat salatası 227x150 - Kumkuat Nam-ı Diğer Kamkat Fidanını Tanıyalım

 

Evleri süsleyen Kamkat Faydalarıyla da Göz Dolduruyor

Son olarak kamkat meyvesinin faydalarına değinmek istersek; Tansiyon, kolestrol,baş ağrısı, sinir, sitres gibi sorunların başına bela olan kamkat fidanı meyvesi cfamilyası gereği yani bir turunçgil olmasından dolayı orijinal bir c vitamini tedarikçisidir. İçerdiği c vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi destekleyen kamkat meyvesi antioksidan etkiye sahiptir. Sindirim sistemini düzenler, hazımsızlığa, iştahsızlığa, mide bulantısına iyi gelir. İdrar söktürücü bir besindir. Sinir sistemini geliştirir.

Gördüğünüz gibi faydaları bitmiyor ancak yinede aşırı tüketimden kaçınmalı ve özellikle belirli bir rahatsızlığınız varsa şifa amaçlı tüketmeden önce doktorunuza başvurmalısınız.

 

Bu yazı 485 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Bumerang - Yazarkafe
Tarım ve orman bakanlığı DMCA.com Protection Status DMCA.com Protection Status Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
Toprak ve Gübre
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç