Kamkat Fidanı Yetiştiriciliği

kamkat fidanı nerede yetişir - Kamkat Fidanı Yetiştiriciliği
Paylaş
 

Kamkat fidanı turunçgiller familyasından, çiçekleri hoş kokulu ve meyvesi kabuklu da yenilebilen, genellikle süs bitkisi olarak tercih edilen bir çeşittir. Latince ismi Fortunella Margarita’dır. Turunçgil özelliğinden dolayı dış mekânda soğuk havalarda don olaylarından korunması gerekir. İç mekânda büyük hacimli bir saksıda her mevsim rahatlıkla yetiştirilebilir.

Kamkat fidanı genelde üç yaprak (poncirus trifoliata) anacı üzerine aşılanır. Bu tür bodur özellikli olduğundan çok boy yapmazlar, en fazla 150-180 cm. arasında boylanırlar ve erken yaşta meyve verme özelliğine sahiptirler. Kamkat fidanı Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında çiçek açar ve Eylül ayından itibaren meyve vermeye başlarlar.

Kamkat fidanları gübre(besin)olarak, meyve döneminde özellikle azot-fosfor-potasyum ihtiyacı duyarlar. Bunların yanında yılda bir kez de olsa fosfor-çinko-demir ve bor içerikli gübre kullanılması da tavsiye edilir.

Kamkat fidanının açık alanda dikim mesafesi çok büyümediğin için ortalama  1,5 x 2 metredir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kamkat fidanının yaz aylarında toprak kurudukça haftada 3-4 kez, kışın ise toprağın nemlilik derecesine göre sulanması önemlidir.

Bu yazı 944 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu