Ihlamur Fidanı Yetiştiriciliği

ıhlamur fidanı nasıl yetiştirilir
Paylaş
 

Ihlamur fidanının Latince ismi tillia’dır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişir, uzun ömürlü çalı veya küçük ağaçcık formlarında olan bir bitkidir. Kışın yaprak döken ağaç büyümesi 30-40 metre kadar boylara çıkabilmektedir. Fidanın havayı temizleme özelliği bulunmaktadır. Çiçeklenme dönemi genellikle haziran ayı sonu temmuz ayı başı gibi olmaktadır.

Sarımsı beyaz renkte olan çiçekler hoş kokuludur. Üretimi tohum ve kuvvetli kök sürgünleri ile olur. Tohum olgunlaşma zamanı eylül-ekim aylarıdır. Işık alan ve sıcak olan yerlerde tohumlar hızlı filizlenir. Yetiştiriciliği kolaydır. Derin, yumuşak, ılımlı humuslu, besin ve madence zengin toprakları sever. Fidan dikim aralığı fidan arası 5 metre sıra arası 5 metre olacak şekilde olabilir.

Ihlamur fidanı sulama sıklığı toprağın nemine ve iklim koşullarına göre 10-15 günde bir yapılabilir. Kökten uca gelişimini arttırmak için kışın azot içerikli gübre, çiçeklenme dönemlerinde ise çiçek kalitesini ve miktarını arttırmak için fosfor-potasyum içerikli gübre kullanılması gerekir.

Ihlamur fidanı en çok park ve bahçe süslemelerinde, peyzaj çalışmalarında, çardaklarda, iç mekan, kapalı balkon veya kapalı teraslarda kullanılır. Şifalı özelliği sayesinde kışları soğuk havalarda bol tüketiriz. Bu nedenle çay sektöründe kullanıldığı için ticari kazanç elde etmek için de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bu yazı 1015 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu