Hünnap Fidanı ve Hünnap Meyvesi

hünnap meyvesinin faydaları
Paylaş
 

Hünnap Fidanı ve Hünnap Meyvesi Nedir

Hünnap çok bilinmeyen bir şifa kaynağıdır. Olgunlaşmamış meyveleri yeşilken olgunlaştıkça kırmızı tonlarına döner, doygun bir renk almaya başlar. Şekil olarak zeytine benzer ama zeytinden bir buçuk iki kat daha iridir. Ceviz büyüklüğüne kadar yetişen bir meyvesi vardır. Oldukça lezzetli ve faydalıdır.

Çekirdeklerinin her iki tarafı da sivri ve sert sağlam bir kabuk içindedir. Hünnap fidanı 3-4 metre boylarına ulaşan sık dalları ve dikenleri olan bir ağaç haline gelir. Ilıman iklimleri sever ve ülkemizde yetiştiriciliği olması gerektiğinden daha az miktarda yapılmaktadır.

Hünnap fidanının meyvesi nasıl tüketilir

Hünnap farklı şekillerde tüketilebilir. Meyvelerini taze olarak veya kurutup tüketebilirsiniz. Kurutulan hünnap fidanı meyvesi ve dalları çay yapılarak tüketilebilir. Tam olgunlaşmış meyveleri gerçekten çok lezzetlidir. Hünnap meyvesinden reçeli, marmelatı yapılmaktadır.

Hünnap fidanı Meyvesinin Faydaları

Alternatif tıp kitaplarında ve halk araında görülen bilinen faydaları bronşit, astım benzeri akciğer ve solunum hastalıklarında etkili olduğu görülmektedir. Balgam söktürücü, kabızlık giderici, idrar yolu rahatsızlıklarında fayda gösteren hünnap meyvesi doğal bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Bu bilgiler internet ortamında ve halk arasında rastlanan bilgilerdir. Tedavi amacıyla kullanmadan önce muhakkak bir hekime danışılması gerekmektedir.

Hünnap Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

tüplü hünnap fidanı satışı

hünnap fidanı

Hünnap fidanı ılıman iklim bitkisidir. Soğuğa karşı direnci olsa da erken donlarda çiçeklenme dönemine giren bitki dondan zarar görebilmektedir. Humuslu, kumlu ve geçirgen toprakları seven hünnap fidanında ağacın tutma oranını arttırmak için tüplü hünnap fidanı satın alınırsa daha iyi olacaktır. Mersin’in Mut ilçesinde faaliyet gösteren e-fidancım sitesinden tüplü hünnap fidanını inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Bu yazı 1017 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu