Chandler Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

chandler ceviz fidanı yetiştiriciliği
Paylaş
 

Chandler ceviz fidanı tohum veya yabani çöğür üzerine aşılama ile olmaktadır. Uygulanan aşılama yöntemleri yongalı göz aşı, dilcikli aşı ve diğer göz aşı yöntemleridir. 100 ile 1200 rakım arası tüm bölgelerde rahatlıkla yetişir. Güneye bakan güneşli arazilerden hoşlanır, geç donlara karşı dayanıklıdır. Salkım şeklinde üzüme benzeyen meyveleri ince kabuklu, meyve eti beyaz ve iç verimi yüksektir.

Ağaç yapı itibari ile yan dallara doğru gelişen, geniş taç hacmine sahip ve boyuna fazla gitmeyen özelliğe sahiptir. Bu nedenle halk arasında bodur ceviz, salkım ceviz diye de bilinir. Kış aylarında uyuyan fidan mayıs ayının gelmesiyle uyanmaya başlar. Meyve hasat dönemleri bulunduğu bölgeye göre değişse de ortalama eylül ayı sonlarında olmaktadır.

Tozlayıcı olarak dikilmesi gereken ceviz fidanı frenguette ceviz fidanıdır.% 5 tozlayıcı dikilmesi verimi ve ürün kalitesini arttırır. Fidan için en uygun dikim aralıkları fidan arası ve sıra arası 7 metre yada fidan arası 6 metre sıra arası 8 metre şeklinde olabilir. Bu şekilde dikim yapıldığında bir dönüm araziye ortalama 20 adet fidan dikilebilir.

Chandler ceviz fidanı sulama sıklıkları 10-15 günde bir olabilir. Sulama sorunu olan bölgelerde muhakkak dikim esnasında sunguard kullanılması tavsiye edilir. Böylece kök kısmındaki suyu içine hapseden sunguard organik ürün sayesinde kökler nemini koruyacak ve sulama sıklığınız uzayacaktır. Gübre olarak kesinlikle hayvansal gübre kullanılması önerilmez.

Bu gübreler fidanda dip kurdu veya yabancı ot tohumlarından oluşacak zararlara neden olabilir. Bunun yerine en yarayışlı gübre leonardit karışımlı gübreler olacaktır. Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçek açmadan 20-30 gün önce fosfor-potasyum ağırlıklı kompoze gübre ve çiçek döneminde ise yapraktan püskürtme yöntemi ile çinko-bor içerikli meyve tutturucu gübreler kullanılabilir.

Chandler ceviz fidanınızdan en iyi verimi almak için bakım konusunda iyi bir gübreleme ve iyi bir ilaçlama takvimi uygulamalısınız. Hatta bu konuda size yardımcı olacak ceviz yetiştiriciliği kitapları satılmaktadır. Bundan bir tane temin etmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazı 831 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu