Aspir Yetiştiriciliği (Tarımı)

aspir tarimi - aspir yetistiriciligi
Paylaş
 

ASPİR YETİŞTİRİCİLİĞİ (TARIMI)

Aspir tarımıaspir yetiştiriciliği ülkemizde son yıllarda artış göstermiştir. Aspir fiyatları 2014 yılında 1 TL/Kg.’a kadar çıkmıştır. kuraklığa dayanıklı bir bitki olup ortalama olarak 130-150 günde yetişebilen bir bitkidir. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olsa da, sulama yapılması verimi arttıracaktır. Verim için en kritik dönemler, sapa kalkma dönemi ve çiçeklenme öncesi dönemlerdir. Bu iki dönemde de, eğer havalar çok kurak giderse ve toprakta yeterli rutubet yoksa sulanması verimi olumlu yönde arttıracaktır. Genellikle 80-100 cm arasında boylanabilen, dikenli ve dikensiz formları olan, dikenli formları dikensizlere göre daha fazla yağ içeren ve tohumundaki yağ oranı %28 – 40 arasında olan bir bitkidir. Yazlık bir bitki olduğundan bahar ayında ekilmelidir. Ancak, kışları fazla soğuk olmayan, ılıman bölgelerde kışlık olarak da ekilmesi mümkündür. Küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilebilir. Tüik verilerine göre ülkemizde aspirin ekim alanı, üretim miktarı ve verimi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

aspir tarımı - aspir yetiştiriciliği

Aspir Tarımı – Aspir Yetiştiriciliği

 

2007

2008

2009

2010

2011

Ekilen Alan (Dekar)

16 941

 

54 021

 

215 237

 

135 000

 

131 668

 

Üretim Miktarı (Ton)

2 280

 

7 068

 

20 076

 

26 000

 

18 228

 

Verim (Kg/Da)

135

131

140

167

165

Tüik

aspir1 - Aspir Yetiştiriciliği (Tarımı)
Aspir Tarımında Toprak Hazırlığı:

 Toprak bakımından çok da seçici olmamakla birlikte derin, verimli tınlı, drenaj problemi olmayan ve su tutma kapasitesi yüksek, pH değeri (pH 5-7) olan topraklar aspir tarımı için uygundur. Ancak, kıraç alanlarda da başarılı bir şekilde yetişebilmektedir.
Toprak hazırlığı olarak, eğer tarla, bir önceki bitkiden sonra aspir ekimine kadar boş bırakılacaksa, sonbaharda veya ilkbaharda toprak alatavda iken pullukla sürülmelidir. Ekimden önce kazayağı + tırmık kombinasyonu ile ekim yatağını hazırlanmalıdır. Tarla hazırlığının ekimden hemen önce yapılması, bahar aylarında tarlada ortaya çıkacak kendi gelen bitkiler ve yabancı otların yok edilmesi nedeniyle, aspir’in ilk gelişme dönemleri için temiz, yabancı otlardan arınmış bir yetişme ortamı sağlayacaktır.

Aspir Tarımında Ekim zamanı ve şekli:

Aspir, yazlık bir bitki olduğundan bahar ayında ekilmelidir. Ancak, kışları fazla soğuk olmayan, ılıman bölgelerde kışlık olarak da ekilmesi mümkündür. Ekimin 20 Mart-20 Nisan tarihleri arasında yapılması uygundur. Geç ekimlerde, verim ve tanedeki yağ oranı düşmektedir. Hububat ekiminde kullanılan mibzerler ile ekim yapılabilir. Daha geniş sıra aralığında ekim yapılması durumunda yabancı ot sorunu ile karşılaşılabilir. Geniş sıra aralıkları ile yapılan ekimde, yabancı ot gelişimini artmaktadır. Ekim işlemi sıraya ekim yapan makinalar ile yapılacaksa uygun makinalar ile ara çapası yapılabilir. Tohumların 3-4 cm. derinliğe düşmesi yeterlidir. Tohumun daha derinlere düşmesi çıkışı olumsuz etkileyeceğinden, verimimizde olumsuz olarak etkilenecektir. Sıra arası 15-20 cm. olan mibzerler ile yapılan ekimlerde dekara 5 kg. tohum düşmesi yeterli olacaktır. Eğer tohumumuzun daneleri küçükse dekara 4 kg. tohum kullanılabilir. Uygulanacak gübre miktarı için mutlaka toprak tahlili yaptırılarak elde edilen sonuçlara göre gübreleme programı uygulanmalıdır. Gelişmesinin ilk bir aylık döneminde aspir bitkisi yabancı otlar ile mücadele edemez. Bunun için ekim yapılacak tarlanın yabancı ot problemi olmamasına dikkat edilmelidir. Yabancı ot kontrolü için ilaçlama yapılabilir. Ekim öncesi yapılacak ilaçlamalarda yeterli miktardaki ilaç dozunun uygun aletler ile toprağa atılması ve toprağa 4-6 cm. karışması sağlanmalıdır.

Aspir Tarımında Hasat:

Yaprakların büyük bir bölümünün tamamen kuruduğu ve tablaların elle kolaylıkla harmanlanabildiği ve tanelerin tamamen beyaz renk aldığı dönem hasat zamanı gelmiş demektir. Hububat hasadı yaptığımız biçerdöverler ile hasat işlemini yapabiliriz. Ancak biçerdöverin ayarları iyi bir şekilde yapılmalıdır. Danedeki nem miktarı % 9 – 10 dolaylarında olmalıdır.

Bu yazı 3404 kere okundu.
 • Site Yorum

51 adet yorum var.

 1. adnan onay dedi ki:

  sevgılı admın hakkari yuksekovada aspır ekımı yapmaktayız dekara 6 kg atıyoruz aspır yagı soğuk sıkım fabrıkamız var dekardan 150 kg dan fazlaalıyoruz 1 kg aspırı çıfcıden 2 tl ye alıyoruz samanıda 1 tl den fazlaya gıttı bu yıl çok degerlı bır yag uretımını ulke ekonomısıne kazandırıyoruz çifçide kazanıyor bızde destegı cok az bılırızlakın bu kadartakdıredılmış satılan her 1 kg a55 kuruş 1 dekara4 tl tohum destegı vede 1 dekara 12.5 tl mazot gübre destegı verılıyor ortalama bır dekara 100 tl üzerınde destegı var okuyorum verımı yok dıyenler var bunun tek sebebı aspıre uygun bıçer yok dane kaybından dolayı verım az görülüyor bıçer patosla rahat bıçılebılıyor adresımız yuksekova zıraat odası başkanlığı 05322080526 not tohumluklar konya ıldından temın edılır en verımlı tohum balcı degıl OLEIN dır

 2. mehmet dedi ki:

  bana temizinden 5 ton kadar aspir lazım elinde olan bana ulaşabilir mi

 3. Fatih polat dedi ki:

  Aspir hakkinda nasil bilgi aliriz ben hatayda ekmek istiyorum

 4. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba ben konyaya ekmek istiyorum hangi ayda ekmem gerekiyor ve tohum konya da var mı bi yardımcı olursanız sevinirim

  • adminn dedi ki:

   Hüseyin bey merhaba. Şubat sonu veya Mart ayı başında ekebilirsiniz. Tohumu Ticaret Borsasının oralardan istediğiniz gibi bulabilirsiniz.

  • adnan onay dedi ki:

   sevgılı kardeşim en ıyı tohum OLEIN markasındadır konya ılgında derman eser beyden rahatlıkla temın edersınız bız yuksekova zıraat odasıyız bızde derman eser den alıyoruzbunun için telımı arayın yardımcı olayım ben adnan onay 0532 208 05 26 not eser tohumculuk

 5. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba ben konyadayım ve aspir ekmek istiyorum hangi ayda ekmem gerekiyor?

 6. AYŞE TEYZE dedi ki:

  ASPİR OTU ALICI OLAN FABRİKALAR ÜRETECEK OLAN ÇİFTÇİYE DESTEK OLURMU OLAN VEYA ALAN VARSA YAZSIN BİDE DAHA ÇOK EKELİM

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu