Arap Yasemini Fidanı

arap yasemini fidanı
Paylaş
 

Arap yasemini fidanı Latince adı jasminum-sambac’dır. Beyaz renkli ve yoğun kokulu çiçekleri vardır. Çiçek açma zamanı haziran ayı ve eylül ayı arasında olur. Çok soğuk karasal iklimlere dikilmesi tavsiye edilmez. Genellikle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ılıman sahil bölgelerinde yetişir.

Ancak kış aylarında fidan soğuklama ihtiyacını gideremez ve sıcağa maruz kalırsa bu da bahar ayındaki çiçeklenme oranını azaltır. Yeşil renkli yaprakları bölgeye göre kışın da dökülmeyebilir. Çiçeklerinde bulunan uçucu yağ özelliği ile parfüm sektöründe, sağlığa faydalı özelliği ile de çay sanayinde sıkça kullanılır.

Ticari amaçlı ve hobi amaçlı olarak yetiştiren üreticilerimiz bulunmaktadır. Hoş kokulu ve güzel çiçekleri birçok yazlık sitelerin bahçelerini süslerken aynı zamanda park, çardak, balkon, teras ve peyzaj çalışmalarında da dikimi yapılır.

Önerilen fidan dikim aralığı fidan arası 1 metre sıra arası 1 metredir. Saksı yetiştiriciliğine uygundur. Sıcak yaz aylarında haftada 1-2 kez, soğuk kış aylarında ise 10-15 günde bir sulanabilir.

Gübre olarak hayvansal gübre tercih edilmemesi, azot-fosfor-potasyum içeren gübreler kullanılması önerilir. Budamaya elverişli olup budamayı kış aylarında yapabilirsiniz. Aynı zamanda arap yasemini fidanını sarmaşık gibi bir destek üzerine de sarabilirsiniz.

Bu yazı 896 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı,kamkat fidanı
selülit yağı , aynısefa kremi , bıttım sabunu