2015 Yılı Ziraat Bankası-Tarım Kredi Borç Erteleme

ciftci borc erteleme
Paylaş
 

2015 Yılı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Koopertatiflerine Borç Erteleme Çıktı

10 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan 29322 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2015/7510 sayılı Bakanlar kurulu kararının detaylarına birlikte bakacağız. İlgili karar ” Çeşitli Afetler Nedeniyle Zarar Gören Gerçek veya Tüzel Kişi Üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararları Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Karar ” başlığı ile yayınlanmıştır.

Kararın detaylarında neler olduğuna bakalım şimdi de;

 • İlgili karar 01/01/2015 tarihinden 31/12/2015 Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, sam yeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları ve tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi kayıt Sistemine ( ÇKS ) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında olup Bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir denilmektedir.
 • Kararın yayım tarihinden sonra meydana gelen afetler için geçerli olmak üzere, hasar tespit komisyon kararlarının afet talihinden itibaren en geç üç ay içerisinde hazırlanmış olması esas olacaktır.
 • Kredi borçlarının ertelenmesi için; ” Kredi borçlarının ertelenmesi 1 inci madde kapsamındaki gerçek ve tüzel kişilerden ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az % 30 oranında zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen gerçek veya tüzel kişilerin, Banka ve TKK tarafından kullandırılan ve hasar tespit komisyonu kararı tarihi itibarıyla vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte bir yıl içinde dolacak olan veya vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki tarımsal kredi borçları, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihlerinden/taksit vadelerinden/hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenir.
 • 1/1/2015 tarihinden bu Kararın yayımı tarihine kadar olan sürede Banka ve TKK tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki tarımsal kredi borçları ise bu kararın yayım tarihini takip eden ayın birinci iş günü itibarıyla faiz tahakkuk ettirilmeksizin bu tarihten itibaren bir yıl süreyle ertelenir.
 • Bu Kararın yayımı tarihinden sonraki dönemde Banka ve TKK tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki tarımsal kredi borçları ise hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci işgünü itibarıyla faiz tahakkuk ettirilmeksizin bu tarihten itibaren bir yıl süreyle ertelenecek.
 • Müracaat süresi; Hasar tespit komisyonu kararı tarihi itibarıyla borçları vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde bulunan veya tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan 1 inci madde kapsamındaki gerçek ve tüzel kişiler, hasar tespit komisyonu kararı tarihinden itibaren bir ay içerisinde kredi borçlarının vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte hasar tespit komisyonu kararı tarihinden itibaren bir yıllık süre içerisinde dolacak olan gerçek veya tüzel kişiler ise vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren bir ay içerisinde Banka veya TKK’ya yazılı olarak müracaat ederler.

Kararın diğer hükümleri ise;

 • Banka ve TKK tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren %3 faiz uygulanır.
 • Hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci iş günü itibarıyla ertelemeye konu olacak tasfiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı tarımsal kredi borçlarına da erteleme dönemi müddetince %3 faiz uygulanır.
 • Bu Kararın yayımı talihini takip eden ayın birinci iş günü itibarıyla ertelemeye konu olacak tasfiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı tarımsal kredi borçlarına da erteleme dönemi müddetince %3 faiz uygulanır.
 • Banka ve TKK’nm bu Karar kapsamında ertelenen kredilerden dolayı doğacak gelir kayıpları, Banka tarafından uygulanan cari tarımsal kredi faiz oranı ile %3 erteleme faiz oranı arasındaki fark esas alınarak hesaplanır.
 • Bu Karar kapsamında, il veya ilçe hasar tespit komisyonu kararlan üzerine Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince ÇKS’ye ve Bakanlık diğer kayıt sistemlerine göre oluşturulacak icmallerin onaylı birer sureti Banka ve TKK’ya gönderilir. Erteleme işlemleri bu icmaller esas alınarak gerçekleştirilir.
Bu yazı 713 kere okundu.
 • Site Yorum

30 adet yorum var.

 1. Mesude Doğan dedi ki:

  Ziraat bankasına bireysel kredim var fakat son zamanlarda maddi çok sıkıntım oldu ve bu nedenle borcumu bir kaç ay ertelemek istiyorum ancak şube ile konuşunca ne tam bir yanıt alabiliyorum ve adeta suçlu muamelesi ve ortada cevaplar veriliyor halbuki emekli maaşımı aynı şubeden 20 yıldır alıyorum sürekli rahatsızlık veriyor izlenimi verip net bir yanıt asla alamıyorum. Bu konuda aydınlatıcı bir yanıt ricaediyorum

 2. abdullah dedi ki:

  arkadaşlar çiftçi borç erteleme varmı genelinde tr

 3. ismail dedi ki:

  En son müracat tarihi hakkında bana bilgi vere bilirmisiniz ?

  • catli dedi ki:

   arkdaslar ılgın ilçesi argıthan mahllesinde 7 bin dönüm arpa bugday hashas dolu ve hastalıktan zarar gördüğü halde biz borclarımızı ertelletiremdik 03072015 bu tarıhte bakıldı araziye

 4. ismail dedi ki:

  En son müracat tarihi nedir

 5. tunahan buhur dedi ki:

  Taksitleri odeyemiyoruz uzun vadeli taksit yapin faiz sorun degil

 6. ismail başoğlu dedi ki:

  Biz manisa çiftçileri olarak devletimiz tarafından yapılan % 3 faizli ve 1 yıl erteleme desteğinin, FAİZSİZ ve EN AZ 2 YIL olacak şekilde ERTELENMESINI bekliyorduk.

 7. hhakan dedi ki:

  Bu yıl erteleme olursa çiftçi nefes alır ve ertelemeye birlikte yapilandurilmalai borclR. Ckfconin ayakta firması ve üretme bilmesi için bu erteleme şart ve erteleme herhangi bI doğal afet hozetmemeli hükümet genelde yapmali

 8. mahir.ayik dedi ki:

  Tarım kredi kooperatifleri nden/3 faizsiz hayvan kredisi kulandim ertelenmeden faydalana biliyormuyum

 9. ömer kalkan dedi ki:

  erteleme kabul edildimi

 10. ilginli dedi ki:

  Arkadaş bu civarda her yer erteliyor ilgin ilce tarım eziyet olsun diye erteleme yapmıyor. ben gibi dusunenlerin sayısı oldukça yuksek.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Bumerang - Yazarkafe

Toprak ve Gübre,mut zeytinyağı